
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Length | 2.92 mm |
| Width | 1.3 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Temperature Coefficient | 100 ppm/°C |
| Height | 1.22 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Current Rating | 15 A |
| Output Current | 15 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Output Type | Fixed |
| Lifecycle Status | Active |
| Max Output Current | 15 mA |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 10 mA |
| Reference Type | Shunt |
| Cathode Current | 65 µA |
| Nominal Supply Current | 10 mA |
| Min Output Voltage | 2.5 V |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| Shunt Current | 15 mA |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
Stock: 3666
Distributors
pcbx
Unit Price$1.49527
Ext.Price$1.49527
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.49527 | $1.49527 |
| 10 | $0.96350 | $9.63500 |
| 25 | $0.86348 | $21.58700 |
| 50 | $0.78465 | $39.23250 |
| 100 | $0.71301 | $71.30100 |
| 300 | $0.64760 | $194.28000 |
| 500 | $0.58819 | $294.09500 |
| 1000 | $0.49928 | $499.28000 |
| 3000 | $0.46795 | $1403.85000 |
| 5000 | $0.43858 | $2192.90000 |
